публикуване на статия| * | #|публикуване на коментар
VIP ЗОНА| |ПРАВИЛА| |Официални изявления | | | |
***

неделя, 28 март 2010 г.

ЦВЕТНИЦА


На този ден Иисус Христос влязъл в Йеруслим, яздейки магаренце и благославян от народа заради чудото, което извършил предишния ден, а именно – възкресил починалия преди четири дни Лазар. Хората възторжено посрещали Спасителя, посипвайки пътя му с палмови клонки. Днес, като символ на традицията се използват върбови клонки и затова празникът освен Цветница се нарича още и Връбница.

На Цветница продължават обичаите на Лазаровден. Предишния ден нагиздени моми с венци на главите, са обиколили всички къщи в селото, за да благословят труда на работливите стопани, а в замяна са получили яйца, които символизират живота. Вечерта на Лазаровден те пускат венците си в реката като почит към закрилницата на семейството и любовта – славянската богиня Лада. Рано сутринта на Цветница се почитат онези близки, които вече не са на този свят. Вярва се, че те излизат от гробовете си, в очакване роднините да им занесат нещо. Обикновено се носят върбови клонки, царевични стъбла, кадилница и вода. Гробът се прекадява и прелива, а над него се окачват клонките. От царевичните стъбла се пали огън. Привечер на площада в селото момират и ергените се събират, за да изиграят за последен път лазарското хоро.


Цветница е последният празник преди Великден, който се посреща от целия християнски свят. Макар да е плаващ, той се пада винаги в неделя, една седмица преди Възкресение Христово. Според църковните обичаи тържествата започват още от предния ден, когато е Лазаровден. На Цветница празнуват всички хора с имена на растения.


Да е честит празника на всички именници!

10 коментара:

  1. Честит празник и на всички "цветя" на Еснафа

    ОтговорИзтриване
  2. Честит празник на всички "цветя" и от мен :-)
    Специални поздрави на именничките:
    Честит имен ден на Калина, Меги и Маргото!!!
    МУЗИКАЛЕН ПОЗДРАВ

    ОтговорИзтриване
  3. Да поздрав за всички еснафски цветета!

    ОтговорИзтриване
  4. Този коментар бе премахнат от автора.

    ОтговорИзтриване
  5. Честито и от мен на еснафските цветенца и на някои не до там еснафски цветенца. Да са им живи и здрави тичинките- все наперени да ги носят.
    И венчелистчетата им да са винаги алени и засмени...
    :-))))))..
    P.S....Ха този път да не качвам клипове, че да не стане, като по-предния път....

    ОтговорИзтриване
  6. Е то пък човек да не ти каже нещо...пусни клипче, ама да е прилично все пак, че еснафа да не те клъцне....

    ОтговорИзтриване
  7. Таня Славова каза...
    ...пусни клипче, ама да е прилично....
    Туй що е прилично и нормално за мен се оказва най - омерзително и срамотно за вам...!

    ОтговорИзтриване
  8. ‡† Nicki † Nnight †‡ каза...
    Да са им живи и здрави тичинките- все наперени да ги носят.
    И венчелистчетата им да са винаги алени и засмени...

    Само не разбрах плодника и чашелистчетата какво да ги правим,но все пак благодарско за поздрава!

    ОтговорИзтриване
  9. geriказа:
    Само не разбрах плодника и чашелистчетата...
    ..Ако знаеш само за плодника какъв клип ми се подава из джоба ама....нейсе - нали се зарекох и обещах....:-)))

    ОтговорИзтриване
  10. Таня Славова каза: "...че еснафа да не те клъцне...."
    Много брутално ми звучи бе Таня... на фона на разни клипове, дето се "подават из джоба" :-))))
    А пък той човека се зарече и обеща :-))))))

    ОтговорИзтриване

емотиконка се вмъква, като се постави символният и еквивалент в коментара
Можете да използвате някои HTML маркери, например:
<b></b>, <i></i>, <a href=""></a>
Как се публикува коментар, подробно е обяснено тук